MTCR Chair and Troika

HAM Sang-wook (Current Chair)ham sang

 

Mr. HAM Sang-wook is the Director-General for Nonproliferation and Nuclear Affairs at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Korea. He will serve as the Chair of the Missile Technology Control Regime (MTCR) starting October 2016.

Prior to this position, he has served as the Deputy Director-General of the International Organizations Bureau (March – November 2015); Minister-Counsellor at the Korean Embassy in the Islamic Republic of Afghanistan and Head of Korean Provincial Reconstruction Team (June 2012 – March 2015); Counsellor at the Korean Embassy in the United States of America (June 2009 – June 2012); Director for North Korean Nuclear Policy Division (December 2007 – June 2009); Counsellor at the Korean Embassy in the Republic of Iraq (June 2005 – December 2007); and First Secretary at the Korean Permanent Mission to the United Nations in New York (July 2002 – June 2005). The ROK Government awarded him with an Order of Service Merit Red Stripes in 2015.

He received a Master’s degree in International Affairs from Columbia University in 1999 and a Bachelor’s degree in Political Science from Seoul National University in 1991.

He is married with two daughters.


Piet de Klerk (Former Chair)Klerk_lo-res

 

Piet de Klerk is Ambassador at Large at the Netherlands Ministry of Foreign Affairs. As such he has different tasks, inter alia as the Netherlands Counterterrorism Envoy. He is also the Chairman of the Missile Technology Control Regime.

Until June 2014 he was the Sherpa, preparing the Nuclear Security Summit 2014 in The Hague.

Between August 2011 and August 2013 he was the Netherlands Ambassador to Jordan.

Before August 2011 Mr. de Klerk was the Deputy Permanent Representative of the Netherlands at the United Nations in New York. From 2003 till 2007 he was roving Ambassador for Human Rights at the Netherlands Ministry of Foreign Affairs in The Hague.

From 1 July 1998 until 1 August 2003 he was on loan to the International Atomic Energy Agency in Vienna, where he was Director of the Office of External Relations and Policy Coordination.

Before that Mr. de Klerk worked in different positions at the Netherlands MFA, in The Hague, Vienna and Bonn. In The Hague he was the head of the Arms Control Bureau between 1991 and 1995 responsible for East-West arms control (CFE, Open Skies, Vienna Document) and Middle East related confidence building measures (ACRS).

In 2014-2015 Ambassador de Klerk was a member of the UN Group of Governmental Experts for a Fissile Material Cut-Off Treaty. Between June 2011 and June 2012 he was the chairman of the Nuclear Suppliers Group. From 1992 till 1998 Mr. de Klerk was a member of SAGSI, the IAEA Standing Advisory Group on Safeguards Implementation.

Mr. de Klerk studied physics, mathematics and philosophy at the Universities of Amsterdam, Utrecht (solar energy) and Milan (biomathematics). He has master degrees in physics (cum laude) and mathematics. He is married to Victoria B. Rubin and has two daughters.


Incoming Chair to be named